Andirin.com

bozburun-villas-gizli-kalmis-koseler

Bozburun villas ve çevresini  gezerken, yanından geçtiğiniz  her koyun ardında ya da her koyun dönemecinde bilinmeyen , büyüleyici bir şeylerin  yaşanmakta  olduğunu  hissedersiniz. Tarihin kökenleri gözönünde bulundurulursa, bu coğrafyada ne denli zengin medeniyetlerin kurulduğuna şaşırmamak gerekir. Hislerinizin  peşinden gidin!

Bozburun villas
Bozburun villas

 

Bozburun villas ve civarını  biraz dolaşırsanız, Turistlerin  genellikle  gözden kaçırdıkları Villa Kuzbük ün eşsiz sessizlik içindeki ihtişamını görebilirsiniz. Marmaris mimari eserlerinin muhteşem süsüdür villalar.

Bozburun yakınlarındaki ; Çamlık iskelesi, Çamlı köy, Boncuk koyu, Sedir Adası (Kedrai) , Muğla yolu üzerindeki Marmaris’in Etnografya ve Arkeoloji müzesi, Karacasöğüt’de şelale, mağara ve antik yerleşimler, Gökova körfezinde karadan mavi yolculuk, Turunç, Kumlubük, Bayır, çiftlik, Şelale, Turgut, Turgut Kalesi (Bybassos), Orhaniye, Kızkumu, Selimiye, Tekne turu ile Kamelya ve Dişlice Adaları, Söğüt, Saranda, Taşlıca, Serçe limanı, Bozukkale (Loryma), Kıran Gölü, Hisarönü, Bördübet  koyu, Çubucak ve İnbükü orman kampları, Bencik limanı gibi  bakir bölgeleri gezmenin dayanılmaz cazibesini  yaşayın.

Bozburun villas ve çevresini gezerken, kendinizi  antik çağlardaki  tarihin medeniyetleri içinde buluverirsiniz. Karacasöğüt köyünün yaklaşık 2 km güneydoğusunda Altınsivrisi Tepesinde  Euthena antik kent’ e ulaşmak için  Karacasöğüt köyü Ovacık mahallesinden, denizden yüksekliği 700 metre olan  dimdik eğimli dar ve  dik patikayı izleyerek tepeyi tırmanın. Çevreyi bilmeyenler patika için köylülerden yardım istemeli. Tepeye yaklaştıkça  karşınıza muhteşem kent nekropolisi, biraz yukarılarda çeşitli sur kalıntıları, kaya mezarları ve sarnıçlar  çıkar. Tepede ise antik dönem tapınağı kalıntıları var.
Euthena’nın antik dönemde Rodos’a bağlı  olduğu tahmin ediliyor.
Karacasöğüt yakınlarında bir başka antik kent daha var. Amnistos antik kenti kalıntıları köyün yakınındaki bir burun üzerinde. Kentten bugüne sur kalıntıları, deniz kıyısında eski liman duvarı ulaşmış.

Bozburun merkeze  giderseniz, yaz aylarında yat turizminin dayanılmaz cazibesiyle ön plana çıkan Bozburun’da yerleşim yerlerindeki toprak yolları kilit parke taşlıdır.  Bahar mevsimiyle birlikte belki de bölgenin en güzel görünümlü tatil beldesidir.

Türkiye’nin böylesi güzel tatil beldesinden söz edilmeye  değer,  diğerleri ise koylar ve plajlardır.  Bu güzergahın en keyifli koyları da Karacasöğüt ile Bördübet Koyu arasında uzanır. Bu koylar sırasıyla Karacasöğüt, Okluk Koyu (Cumhurbaşkanı Özal zamanında yapılan yazlık konutun bulunduğu koy girişi halka kapalıdır), İngiliz limanı, Löngöz, Yedi Adalar, Gücük Limanı ve Bördübet Koyu’dur. Bu koylar arasında irili ufaklı başka koylar da vardır ama ulaşım yoktur. Aracınızın altı alçak değilse ya da arazi aracınız varsa bu toprak yol boyunca ilerlemeyi deneyin. Marmaris’te jeep safari turları düzenleyen seyahat acentalarının güzergahlarından biri de bu koyları birbirine bağlayan toprak yoldur.
İngiliz limanı durak noktalarınızdan biridir ve kıyıya kadar inen çam ağaçlarının arasında saklanmış dünya güzeli bir koydur. Ünlü deniz gezgini Sadun Boro’nun bu muhteşem doğal güzelliğin korunması için yazdıklarını orada okuyacaksınız.
İngiliz Limanı’nda teknelere servis veren lokantalar bulunuyor.
Teknelerin en çok ilgi gösterdikleri koylar arasında bulunan Löngöz de çadır kurup kamp yapmak için elverişlidir. Koydaki restoranda yaprak sarma, salata, patates tava, odun ateşinde balık ve soğuk meşrubat ısmarlayabilirsiniz.
Yediadalar’da ise kamp imkanı var ama burada yemek yeme imkanı yok. Eğer zamanıysa frenk incirinin tadına bakılabilir. Ayın Koyunda canlı balık, ızgara çeşitlerini denemeniz öneriliyor.
Bördübet Koyu’nda Amazon Kamping son durağınız. Ondan sonra ya aynı yoldan geri dönecek, ya da Marmaris-Datça yoluna çıkacaksınız.

  4 Comments

 1. admin
  Nisan 25, 2015
  Reply

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Iste commodi reiciendis fugit qui quia ut, non omnis dignissimos minima iure iusto voluptatem nihil. Repellendus commodi accusamus velit dolores vitae impedit

  • admin
   Nisan 25, 2015
   Reply

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Iste commodi reiciendis fugit qui quia ut, non omnis dignissimos minima iure iusto voluptatem nihil. Repellendus commodi accusamus velit dolores vitae impedit 1

 2. admin
  Nisan 25, 2015
  Reply

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Iste commodi reiciendis fugit qui quia ut, non omnis dignissimos minima iure iusto voluptatem nihil

 3. admin
  Nisan 25, 2015
  Reply

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Iste commodi reiciendis fugit qui quia ut, non omnis dignissimos minima iure iusto voluptatem

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir