Andirin.com
Sumaklı, Andırın

Tarihçe

Mahallenin adı mahallede yetişen sumak ekşisi bitkisinden almaktadır.Kahramanmaraş Andırın ilçesi Sumaklı Köyü’nün doğusunda, Düldül Dağı vadisinin hakim bir tepede kurulan Bozfenk Kalesi yaklaşık 5.000 m²’lik bir alana yayılmıştır. MS.II.yüzyılda, Roma döneminde yapılmıştır.

Kale moloz ve kesme taştan yapılmıştır. Ancak kalenin dış surları büyük ölçüde tahrip olmuş, günümüze yalnızca dört burcu, ana giriş kapısı ve tonoz kemerli olan kalenin birinci katı gelebilmiştir.Yine Sumaklı Köyü’nde ormanlık bir tepe üzerinde bulunan Tırtatlı Kalesi’nin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Bununla beraber bu yapının kaleden çok bir konaklama yeri olduğu sanılmaktadır. Yapının duvarları moloz taştan örülmüş, dikdörtgen planlıdır.

Kültür

YÖRÜK-AVŞAR TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Okuma yazma oranı %90 dır. Mahallede 3 Cami ve 2 okul bulunmaktadır.Misafir perver olan köy halkı sıcak ve içtenliklerini gelen misafirlerine sunmaktadır.Sumaklı mahallesinin en meşhur yemeği;tavuk kömbesi, tereyyağlı bulgur pilavı salata ve tirşiktir.ismini aldığı sumak ekşiside meşhurdur.

Coğrafya

Bağlı olduğu Kahramanmaraş iline 115 km, Andırın İlçesine ise 30 km uzaklıktadır.Osmaniye Düziçi İlçesine 20 km olup Kadirli ilçesine 50 km mesafededir.Mahallenin Denizden yüksekliği 800m dir.Mahallenin girişinde bulunan Kızılcaova yaylası dağ manzarası ve bol oksijeni ile cazip bir yayla olma özelliğini korumaktadır.Ceyhan nehri üzerinde kurulan ve 16 Mart 2002’de resmi açılışı yapılan baraj, 201 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın 16’ıncı en yüksek beton Berke baraj gölünde bulunan çok sayıda balık çeşidi tahta kayıklarla gezilerek görülebilmektedir. Yorgunluk ise Hov Çardağında buz gibi suyla atılmaktadır. Görülecek yerler arasında Hititlerden kalma Bozfenk kalesi, Tırtatlı kalesi ve Çeşitli tarihi kalıntılar bulunmaktadır.Doğal bitki örtüsü çam ve meşe ağacıdır.Meyveleri; incir, nar, üzüm,dut,erik,portakal olup zeytin dikimine 5 yıl önce başlanmıştır. Özelikle organik nar ekşisi mahallenin bir markası gibidir. Keşfedilmemiş Doğa harikası bu köy yetkililerin ihmali nedeniyle hak ettiği değeri bulamamaktadır. Etkin ve verimli kullanıldığında alternatif turizm için yerel ve ulusal halka hizmet edecek kapasiteye ulaşacaktır. 

İklim

Mahallenin iklimi,Akdeniz İklimi etkisinde olmasına rağmen yazları sisli buna bağlı olarakda yağışlı geçmektedir.